Fogamzásgátlás

A fogamzásgátlásra több különböző módszer áll a hölgyek rendelkezésére, ezek közül mindenképpen orvosi útmutatás alapján érdemes választani, személyre szabott feltételek mellett.

 

Milyen fogamzásgátló módszerek léteznek?

A klasszikusnak számító óvszer használata mellett más hormonmentes módszerek is léteznek: hüvelykrém, hüvelykúp, hüvelytabletta, valamint a spirál használata is szóba kerülhet. E megoldások helyi szinten akadályozzák meg a megtermékenyülést. Sok páciens választja az ezeknél kényelmesebbek hormonális fogamzásgátlást, mely lehet szájon át szedhető, hátránya, hogy minden nap azonos időpontban kell bevenni, ellenkező esetben a hatása csökken, valamint hüvelybe felhelyezendő hormont tartalmazó gyűrű. Utóbbi kényelmes, egyszerűen használható. Hasonló hatása van a hormontartalmú injekciónak, amelyek három hónapon keresztül hatnak. Mindezek mellett olyan méhen belüli hormonális fogamzásgátló eszközök is szóba jöhetnek, mint a spirál (hurok). Hangsúlyozandó, hogy bármelyik módszer mellett is dönt, előzetesen mindig kérje ki szakember véleményét!

 

Mikor kell először gondoskodni a fogamzásgátlásról?

Ez a kérdés rendszerint az ifjú hölgyekben és édesanyjukban merül fel a kamaszodás, nőiesedés életszakaszában, a nemi élet kezdetén. Rendszerint kényes téma, de nem kell, hogy mindez tabunak számítson. Amikor eljön az ideje annak, hogy egy fiatal lány gondoskodjon a rendszeres fogamzásgátlásról, várom szeretettel rendelőmben.

 

Szülés utáni fogamzásgátlásra?

Szintén gyakori kérdés a szülés utáni szexualitás témaköre és az ehhez kapcsolódó fogamzásgátlás. A baba világra jövetelétől számított hat hétben nem ajánlott a szexuális együttlét, ennyi idő szükséges, hogy a női szervezet regenerálódjon. Ha nincs panasz, ezen idő letelte után már bátran együtt lehet a párjával, ám mindenképpen szükség van a fogamzásgátlásra, amennyiben nem szeretnének rögtön újabb gyermeket. Fontos tudni, hogy a városi legendákkal ellentétben a szoptatási időszak alatt is van esély a teherbeesésre, bár tény, hogy kisebb a valószínűsége a fogantatásnak. Az ilyenkor szóba jöhető fogamzásgátló megoldásokkal kapcsolatban szintén szívesen segítek rendelőmben egy konzultáció keretein belül.