Terhesgondozás

A terhesség csodálatos utazás a kismama és a leendő család számára, azonban számos változással jár. Mind a kismama, mind a baba állapotát fontos ellenőrizni, a terhesgondozás ezeket a vizsgálatokat foglalja magában.

 

Az első trimeszter

A megtermékenyülést követően a petesejt néhány órával az egyesülést követően osztódni kezd és elindul a még felé, majd megtörténik a beágyazódás. A terhesség 8. hetében már a fejlődő magzat minden fő szerve jelen van és már kivehetők a még fejlődésben lévő kéz- és lábujjak is. A 10. hétre már kialakul a köldökzsinór is, amely alkalmas arra, hogy vér oxigént és táplálékot szállítson az embriónak. Az első trimeszter, vagyis a tizenkettedik hét végére a belső szervei, valamint az agya már teljesen kifejlődtek, ilyenkor már rendszerint el lehet mondani a családnak is, hogy új tag érkezik körükbe hamarosan. Ilyenkor esedékes a 12. heti ultrahang elvégzése, valamint rendelkezésre állnak ún. prenatális tesztek, melyek a veleszületett genetikai betegségek – többek között a Down-szindróma – szűrésére alkalmas.

 

A második trimeszter

A 14 hetes magzat fején már megjelennek az első hajszálak és kivehető a szemöldöke is, nem sokkal később pedig már hallja a kívülről beszűrődő zajokat is. A 18. héten már a kismama is érezheti, milyen sokat mocorog odabenn a fejlődő gyermek. A trimeszter második felére már képes különbséget tenni a különböző zajok között, a 24. hétre pedig már annyira fejlett, hogy ha megszületne már életképes lenne. Egyedül a tüdeje nem alkalmas arra, hogy méhen kívül is ellássa a feladatát. Ebben a trimeszterben a protokoll szerint a 18-20. heti nagy genetikai ultrahang esedékes, illetve 24.héten végezzük a terheléses cukorvizsgálatot is.

 

A harmadik trimeszter

Ebben az időszakban a magzat tovább fejlődik, súlya gyarapszik. A 37. héttől már bármikor beindulhat a szülés. Az utolsó hetek a kismama és család felkészüléséről szólnak, és a 37. héttől már rendszeressé válnak a CTG-vizsgálatok.