Mi a PCOS és mit érdemes róla tudni?

Cikkek - 2022.02.17. 09:31

A PCOS (vagyis a policisztás ovárium-szindróma) minden tizedik nőt érinti és az egyik vezető meddőségi okok között tartják számon. Mivel egy rendkívül komplex hormonális betegség, több szakterületet is be kell vonni, hogy a pontos diagnózist megállapítsák. Rögtön az elején fontos elmondani, hogy nem kell tőle kétségbe esni, ez a betegség kezelhető megfelelő szakorvosi felügyelet mellett.

 

Milyen tünetei vannak a PCOS-nek?

A PCOS tipikus, leggyakrabban előforduló tünetei közé tartozik a rendszertelen vagy teljesen elmaradó menstruáció, az aknés, pattanásos bőr, a megnövekedett szőrzet az arcon, valamint a testen, de ide sorolandó a hajhullás is, az esetleges kopaszodás, a hasi elhízás, a sok apró ciszta a petefészekben, valamint a meddőség is. Ám fontos hozzátenni, hogy nem feltétlenül jelentkezik mind az érintetteknél, sőt, sokszor a laborleletek is igen sokszínűek e téren. Tipikus életkort sem lehet megállapítani, valakinél serdülőkorban jelentkezik, míg másoknál jóval később.

 

Mitől alakulhat ki a PCOS?

E téren döntő szerepe van az örökletes tényezőknek, de a betegség súlyosbodásában a környezeti faktorok is befolyással bírnak. Emellett hatása van rá az első menstruációs ciklus jelentkezését megelőző és követő hormonális változásoknak, a mellékvesék által termelt, férfias nemi jelleg kialakításáért felelős hormonoknak, valamint az agyalapi mirigy, mind a petefészkek, mind a mellékvese hormontermelésének tartós elhangolódásának is.

 

Hogy kezelhető ez a betegség?

A hangsúly azon van, hogy kezelhető, a tünetek pedig visszafordíthatók. Ezt azonban minden esetben alapos kivizsgálások előzik meg, mivel a PCOS tulajdonképpen többféle szakterületet érint. A kezelés során pedig az ideális étrend összeállítása, a megfelelő és rendszeres testmozgás, valamint adott esetben a gyógyszeres kezelés egyformán nagy súllyal esnek latba. Azt, hogy mennyi időre van szükség ahhoz, hogy enyhüljenek a tünetek és javuljanak az eredmények, minden páciens esetében más. Adott esetben gyógyszeres kezelés mellett, a petefészek érkimetszés (drilling) jelenthet megoldást a betegség visszafordításában. Ez egy laparoszkópos műtét, amely során lyukat ejtenek a petefészek falán. Ennek hatására csökken a tesztoszteron-, az LH- és az AMH-szint, és valószínűleg nő az FSH szintje. Ennek következtében sok esetben spontán ovuláció történik.

 

Ám mivel igen komplex betegségről van szó, minden egyes eset egyedi, így bármilyen, a fentiekhez hasonló panasza van, forduljon hozzám bizalommal!

Legfrisebb cikkek

Mi a PCOS és mit érdemes róla tudni?

A PCOS (vagyis a policisztás ovárium-szindróma) minden tizedik nőt érinti és az egyik vezető meddőségi okok között tartják számon. Mivel egy rendkívül komplex hormonális betegség, több szakterületet is be kell vonni, hogy a pontos diagnózist megállapítsák. Rögtön az elején fontos elmondani, hogy nem kell tőle kétségbe esni, ez a betegség kezelhető megfelelő szakorvosi felügyelet mellett. […]

Tovább

Mi számít vérzészavarnak?

A menstruációs vérzészavar fiatalabb és idősebb hölgyeket egyaránt érinthet. A rendszertelen menstruációnak hosszú távon negatív hatásai lehetnek, ezért fontos foglalkozni vele. Ebben a bejegyzésben áttekintem, mi mindent érdemes tudni a témával kapcsolatban.   Mit jelent a vérzészavar? Normál esetben egy menstruációs ciklus hossza 28 nap, amelybe bele kell számítani a menstruációs vérzés 4-5 napját is. […]

Tovább

Október a mellrák elleni küzdelem hónapja

Magyarországon minden 9-10. nő betegszik meg élete folyamán mellrákban, derült ki az Országos Onkológiai Intézet felméréséből. Éppen ezért fontos beszélni a témáról, kiemelten a mellrák elleni küzdelem hónapjában, októberben. A betegség időben történő felismerés esetén, a modern kezelési módszereknek köszönhetően gyógyítható.   Mit érdemes tudni a mellrákról? A mellrák az emlő szöveteiből kiinduló rosszindulatú daganatos […]

Tovább