Mi számít vérzészavarnak?

Cikkek - 2021.12.10. 16:13

A menstruációs vérzészavar fiatalabb és idősebb hölgyeket egyaránt érinthet. A rendszertelen menstruációnak hosszú távon negatív hatásai lehetnek, ezért fontos foglalkozni vele. Ebben a bejegyzésben áttekintem, mi mindent érdemes tudni a témával kapcsolatban.

 

Mit jelent a vérzészavar?

Normál esetben egy menstruációs ciklus hossza 28 nap, amelybe bele kell számítani a menstruációs vérzés 4-5 napját is. Ha 21 napnál gyakrabban, vagy 35 napnál ritkábban jelentkezik a vérzés, az már utalhat problémára. Amennyiben vérzése darabos, alvadékos vagy két menstruáció között jelentkezik, mindenképpen szükséges szakemberhez fordulni.

Szintén tipikus tünete a vérzészavarnak az, ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb ideig tart, vagy ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek.

 

Mik okozhatják az eltéréseket?

Számos különböző ok állhat a vérzészavar hátterében az egészségügyi problémákon túl is. Okozhatja életmódbeli változás, nem megfelelő táplálkozás, jelentkezhet valamilyen gyógyszer mellékhatásaként, vagy akár erőteljes fizikai aktivitás nyomán is. Ha túl gyakran jelentkezik a vérzés, annak hátterében állhat adott esetben hormonális probléma, valamilyen gyulladás vagy szervi elváltozás is. Ezt azért is nagyon fontos minél előbb kivizsgáltatni, mert a fokozott vérvesztés önmagában is veszélyes. Amennyiben ritka menstruációról van szó, szintén a hormonális rendszer nem kielégítő működése állhat a dolog mögött, amely szintén alapos orvosi kivizsgálást igényel.

Ha a vérzészavar a normálisnál erősebb vérzés képében jelentkezik, annak hátterében számos probléma állhat, a megfelelő vizsgálatok viszont segítenek a pontos ok tisztázásában.

 

Fontos, hogy bármelyik eset is áll fenn, mindenképpen érdemes felkeresni a megfelelő szakembert, aki segít kideríteni a probléma forrását, így pedig orvosolhatóvá válik a vérzészavar.

Legfrisebb cikkek

Mi a PCOS és mit érdemes róla tudni?

A PCOS (vagyis a policisztás ovárium-szindróma) minden tizedik nőt érinti és az egyik vezető meddőségi okok között tartják számon. Mivel egy rendkívül komplex hormonális betegség, több szakterületet is be kell vonni, hogy a pontos diagnózist megállapítsák. Rögtön az elején fontos elmondani, hogy nem kell tőle kétségbe esni, ez a betegség kezelhető megfelelő szakorvosi felügyelet mellett. […]

Tovább

Mi számít vérzészavarnak?

A menstruációs vérzészavar fiatalabb és idősebb hölgyeket egyaránt érinthet. A rendszertelen menstruációnak hosszú távon negatív hatásai lehetnek, ezért fontos foglalkozni vele. Ebben a bejegyzésben áttekintem, mi mindent érdemes tudni a témával kapcsolatban.   Mit jelent a vérzészavar? Normál esetben egy menstruációs ciklus hossza 28 nap, amelybe bele kell számítani a menstruációs vérzés 4-5 napját is. […]

Tovább

Október a mellrák elleni küzdelem hónapja

Magyarországon minden 9-10. nő betegszik meg élete folyamán mellrákban, derült ki az Országos Onkológiai Intézet felméréséből. Éppen ezért fontos beszélni a témáról, kiemelten a mellrák elleni küzdelem hónapjában, októberben. A betegség időben történő felismerés esetén, a modern kezelési módszereknek köszönhetően gyógyítható.   Mit érdemes tudni a mellrákról? A mellrák az emlő szöveteiből kiinduló rosszindulatú daganatos […]

Tovább