Milyen vizsgálatok szükségesek, ha várat magára a baba érkezése?

Cikkek - 2021.08.15. 07:00

Ma már nem számít ritkaságnak, ha egy pár életében nehézségekbe ütközik a gyermekvállalás. A párok 15-20%-nál előfordul, hogy rendszeres szexuális együttlétek mellett egy év alatt nem történik meg a teherbeesés. Orvosi segítség mellett van esély sikerre, a meddőség kezelésére. Új bejegyzésemben arról írok, milyen vizsgálatok várnak ilyenkor az érintettekre.

Ilyen esetben érdemes mindenképpen megvizsgálni a pár mindkét tagját, így hamar fény derülhet a probléma forrásának okára.

 

Milyen vizsgálatokra számíthatnak a hölgyek?

Amennyiben nincs szervi elváltozás és a rákszűrés eredménye is negatív, első lépésként hormonvizsgálatot érdemes elvégeztetni, amelyre a ciklus két időpontjában kell sort keríteni. Erre a leginkább a 28 napos ciklus harmadik-ötödik és huszonegyedik napja alkalmas és vérvétellel történik. Ilyenkor legtöbbször az olyan peteérést befolyásoló vagy a petefészekre hatással levő hormonok vizsgálatára kerül sor, mint például az FSH (follikulus stimuláló hormon), az LH (luteinizáló hormon), az ösztradiol, a progeszteron, a prolaktin vagy a tesztoszteron.

Szintén szükséges vizsgálat a cukorterhelés, amely az olyan szénhidrát anyagcserezavarokra deríthet fény, mint például az inzulinrezisztencia. Ez ugyanis nagy mértéknem megnehezíti a teherbeesést, sőt, sikeres terhesség esetén növeli a vetélés kockázatát is.

Szükséges továbbá a pajzsmirigy vizsgálata is, hiszen ez a szerv is igen szoros összefüggésben áll a teherbeeséssel és a baba megfelelő fejlődésével. Mindezen laboratóriumi vizsgálatok mellett ultrahanggal is nyomon követik a tüszők érési folyamatát, sőt, ezáltal azt is pontosan meg lehet határozni, hogy mikorra várható a legtermékenyebb nap, amikorra érdemes együttlétet időzíteni. Amennyiben mindent rendben találtuk, a baba viszont mégsem érkezik, a petevezető átjárhatósági vizsgálatra is sor kerülhet, amely során ezt a vékony kis csatornát kontrasztanyaggal mossák át.

 

Szükséges vizsgálatok a férfiak esetében

A férfiak esetében a legismertebb eltérés a spermaszám csökkenése vagy esetleg a spermiumok teljes hiánya is, így egy erre vonatkozó vizsgálatra mindenképpen szükség van. Emellett természetesen a megfelelő andrológia-urológiai vizsgálatok elvégzésére is szükséges.

Természetesen a vizsgálatok menete minden esetben egyénre szabott, így, ha legalább egy éve sikertelenül próbálkoznak a teherbe eséssel, bátran keresse fel a rendelőmet és elvégezzük a megfelelő vizsgálatokat a hölgyek esetében.

Legfrisebb cikkek

Mi a PCOS és mit érdemes róla tudni?

A PCOS (vagyis a policisztás ovárium-szindróma) minden tizedik nőt érinti és az egyik vezető meddőségi okok között tartják számon. Mivel egy rendkívül komplex hormonális betegség, több szakterületet is be kell vonni, hogy a pontos diagnózist megállapítsák. Rögtön az elején fontos elmondani, hogy nem kell tőle kétségbe esni, ez a betegség kezelhető megfelelő szakorvosi felügyelet mellett. […]

Tovább

Mi számít vérzészavarnak?

A menstruációs vérzészavar fiatalabb és idősebb hölgyeket egyaránt érinthet. A rendszertelen menstruációnak hosszú távon negatív hatásai lehetnek, ezért fontos foglalkozni vele. Ebben a bejegyzésben áttekintem, mi mindent érdemes tudni a témával kapcsolatban.   Mit jelent a vérzészavar? Normál esetben egy menstruációs ciklus hossza 28 nap, amelybe bele kell számítani a menstruációs vérzés 4-5 napját is. […]

Tovább

Október a mellrák elleni küzdelem hónapja

Magyarországon minden 9-10. nő betegszik meg élete folyamán mellrákban, derült ki az Országos Onkológiai Intézet felméréséből. Éppen ezért fontos beszélni a témáról, kiemelten a mellrák elleni küzdelem hónapjában, októberben. A betegség időben történő felismerés esetén, a modern kezelési módszereknek köszönhetően gyógyítható.   Mit érdemes tudni a mellrákról? A mellrák az emlő szöveteiből kiinduló rosszindulatú daganatos […]

Tovább