Covid-19 oltás kismamáknak, szoptató anyukáknak és babát tervezőknek

Cikkek - 2021.04.07. 18:41

Covid-19 oltás kismamáknak, szoptató anyukáknak és babát tervezőknek

 

Sok dilemma és kétely alapja, hogy a kismamák, a szopató anyukák és a babatervezők beadassák-e a Covid-19 elleni védőoltást, mindenképpen fontosnak tartom, hogy részletesen beszéljünk a témáról. Nem olyan régen született ezzel kapcsolatban egy szakmai ajánlás, melynek segítségével alaposan körbejárható a téma.

 

Várandósok oltása

A koronavírus elleni oltások eddigi egyre kedvezőbb nemzetközi tapasztalatai és tudományos ajánlásai alapján az a szakmai ajánlás született, hogy a várandósok is kérhetik az oltást, ám minden esetben szükség van a szakorvossal való konzultációra és az egyéni mérlegelésre. Magyarországon jelenleg a kismamák esetében a Pfizer és a Moderna vakcinákat lehet használni. Az első oltást a terhesség 12. hete után, a 36. hétig javasolt beadni. Amennyiben a második oltás 36. hét előtt esedékes, úgy az beadható. Ha 36. hét után lenne esedékes, akkor a szülés után 2 héttel oltható a kismama.

Bár a várandósok védőoltására vonatkozóan a klinikai vizsgálatok még nem zárultak le, viszont az eddig rendelkezésre álló adatok pozitívak, ráadásul oltás nélkül a koronavírus-betegség és a szövődmények kockázata magasabb. Mellékhatások tekintetében a vizsgálatok során nem mutatkozott más jellegű tünet, mint a nem várandósok esetében az oltást követően.

 

Szoptatós anyák oltása

Mivel a jelenleg engedélyezett Covid-19 vakcinák mindegyike úgynevezett nem replikálódó vakcina, amelyek bár képesek immunválaszt létrehozni, a gazdasejtekben nem szaporodnak. Vagyis nem jelentenek kockázatot sem a szoptató anyák, sem pedig a csecsemők számára.

 

Babatervezők oltása

Egyelőre egyetlen vizsgálat sem mutatta ki, hogy a vakcinák termékenységi problémákat okoznának, vagyis bátran beadatható a babatervezés időszakában is. Emellett az oltás felvételét követően nincs korlátozás a teherbe időpontjára vonatkozóan, a szakmai ajánlás szerint nem okoz gondot a vakcina e téren sem.

Ha a fentiekkel kapcsolatban kérdése van, bátran keressen fel és egy személyes konzultáció keretein belül személyre szabottan beszélgethetünk a lehetőségekről.

 

A 2021. március 24-i szakmai ajánlás a Szakmai Kollégium Infektológiai Tagozatának és a Heim Pál Gyermekkórház kezdeményezésére a Szakmai Kollégium Szülészet, Nőgyógyászat Tagozat egyetértésével jött létre. Frissítés 2021. május 13. 

Legfrisebb cikkek

Mi a PCOS és mit érdemes róla tudni?

A PCOS (vagyis a policisztás ovárium-szindróma) minden tizedik nőt érinti és az egyik vezető meddőségi okok között tartják számon. Mivel egy rendkívül komplex hormonális betegség, több szakterületet is be kell vonni, hogy a pontos diagnózist megállapítsák. Rögtön az elején fontos elmondani, hogy nem kell tőle kétségbe esni, ez a betegség kezelhető megfelelő szakorvosi felügyelet mellett. […]

Tovább

Mi számít vérzészavarnak?

A menstruációs vérzészavar fiatalabb és idősebb hölgyeket egyaránt érinthet. A rendszertelen menstruációnak hosszú távon negatív hatásai lehetnek, ezért fontos foglalkozni vele. Ebben a bejegyzésben áttekintem, mi mindent érdemes tudni a témával kapcsolatban.   Mit jelent a vérzészavar? Normál esetben egy menstruációs ciklus hossza 28 nap, amelybe bele kell számítani a menstruációs vérzés 4-5 napját is. […]

Tovább

Október a mellrák elleni küzdelem hónapja

Magyarországon minden 9-10. nő betegszik meg élete folyamán mellrákban, derült ki az Országos Onkológiai Intézet felméréséből. Éppen ezért fontos beszélni a témáról, kiemelten a mellrák elleni küzdelem hónapjában, októberben. A betegség időben történő felismerés esetén, a modern kezelési módszereknek köszönhetően gyógyítható.   Mit érdemes tudni a mellrákról? A mellrák az emlő szöveteiből kiinduló rosszindulatú daganatos […]

Tovább