Ezért fontos a HPV-szűrés!

Cikkek - 2021.03.12. 12:28

Komoly szerepe van a méhnyakrák kialakulásában, akár évekig képes tünet nélkül lappangani és főként a nőkre nézve jelent veszélyt a HPV, vagyis a humán papilloma vírus, amely a világ legelterjedtebb, szexuális úton terjedő betegsége. Mivel az aktív nemi életet élők mintegy 80%-a legalább egyszer megfertőződik vele élete során, fontos a rendszeres szűrés. De mégis miként mutatható ki a szervezetben a HPV? Ha pedig ilyen pontosan szűrhető és ezáltal kezelhető, hogy halhat bele a mai napig több száz nő ebbe a fertőzésbe? Ebben a cikkben minden ezzel kapcsolatos fontos információt összegyűjtöttem.

A HPV

A HPV a bőrön és a nyálkahártyán okozhat elváltozásokat. Több mint százféle ismert típusa van az alacsonytól (low risk – LR) egészen a magas kockázati szintű (high risk – HR) vírusokig. A fertőzés főként a nőkre veszélyes, a méhnyakrákért közel 100%-ban a HPV tehető felelőssé. Mivel sokszor egyáltalán nem mutat tüneteket, csak akkor derül ki, amikor már nehezebb visszafordítani az elindult folyamatokat, ráadásul az érintett úgy fertőzhet meg partnereit, hogy nem is tud róla. Azonban hozzá kell tenni azt is, hogy a vírus bizonyos típusait a szervezet természetes védekező képességének megfelelő működése esetén a fertőzéstől számított egy-két éven belül általában legyőzi.

Hogyan lehet szűrni a HVP-t?

Joggal merül fel a kérdés sokakban, miként lehetséges az, hogy a szimpla méhnyakrákszűrés általában nem képes kimutatni a HPV jelenlétét? A helyzet az, hogy ha a citológiai vizsgálat során levett kenet nem tartalmazza a burjánzásnak indult sejteket, nem lesz pozitív a laboratóriumi eredmény akkor sem, ha az illető fertőzött. Vagyis ez a szűrővizsgálat nem képes kimutatni a HPV jelenlétet, mindössze a fertőzöttségre utaló sejtelváltozásokból következtethet akkor, ha a kenetet megfelelő helyről vette le a szakember. Éppen ezért van szükség speciális szűrésre is. A nőgyógyász egyszerűen, fájdalommentes és gyors teszt révén tudja szűrni a HPV-t, amelynek az egyik legújabb változata a CINtec Plus citológiai teszt. Ebben az esetben a rákszűréssel egy időben levett kenetből dolgoznak a laboratóriumi szakemberek. Ez lehetővé teszi, hogy nem csupán a sejt alakjából lehet következtetni az esetleges elváltozásokra, ha a HPV-fertőzés következében rendellenes működés alakult ki, a teszt kimutatja.
A kenetet a laboratóriumban először hagyományos technikával vizsgálják rákszűrés céljából, majd ezt követően speciális immunhisztokémiai festéssel kezelik a mintát. Ha itt megjelennek a rákkeltő HPV-gének, a teszt pozitív. Fontos tudnia, hogy önmagában a HPV hordozása nem jelenti azt, hogy daganatos betegség áll fent. Ezt minden esetben egyénileg vizsgáljuk. Viszont, ha a teszt kimutatja valamely HPV-törzs jelenlétét, az felhívja a figyelmet a kórokozó jelenlétére és további vizsgálatok elvégzése szükséges, amelyekről mindenképpen egyéni konzultáció keretein belül szükséges beszélni. Emellett pedig ilyen esetben a partner szűrése és kezelése is javasolt.

Kinek ajánlott részt vennie a szűrővizsgálaton?

Mivel a HPV-fertőzés terén leginkább a 25 és 65 év közötti hölgyek érintettek, számukra a legfontosabb a rendszeres szűrővizsgálaton való részvétel. Így ugyanis nagy eséllyel hamar felismerhető a baj, és elkerülhető a méhnyakrák kialakulása, is, hiszen a szükséges kezelések és beavatkozások még akkor elvégezhetők, mielőtt a sejtek rákossá válnának.

Védőoltás HPV-fertőzés ellen

2014. óta hazánkban is elérhető az ingyenes védőoltás, amelyet a 12. életévüket betöltött lányok kaphatnak meg. Azokban az országokban, ahol már több éve jelen van ez az oltás, a statisztikák egyértelműen azt mutatják, hogy a beoltott korosztálynál a HPV-fertőzés visszaesett. Bár egyelőre hosszabb távú klinikai vizsgálatok adatai nem elérhetők ezzel kapcsolatban, éppen ezért a beoltott hölgyeknek is javasolt évente egyszer nőgyógyászati szűrővizsgálatokon részt venni.

A fentiekből jól látható, hogy bár a méhnyakrák megelőzhető és a HVP-fertőzés eredményesen gyógyítható. Ám mégis a mai napig több száz nő hal bele, csak Magyarországon, ebbe a daganatos megbetegedésbe. Pontosan ezért nagyon fontos a rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétel, ha időben fény derül az elváltozásokra, az ember életét is megmentheti.

Legfrisebb cikkek

Mi a PCOS és mit érdemes róla tudni?

A PCOS (vagyis a policisztás ovárium-szindróma) minden tizedik nőt érinti és az egyik vezető meddőségi okok között tartják számon. Mivel egy rendkívül komplex hormonális betegség, több szakterületet is be kell vonni, hogy a pontos diagnózist megállapítsák. Rögtön az elején fontos elmondani, hogy nem kell tőle kétségbe esni, ez a betegség kezelhető megfelelő szakorvosi felügyelet mellett. […]

Tovább

Mi számít vérzészavarnak?

A menstruációs vérzészavar fiatalabb és idősebb hölgyeket egyaránt érinthet. A rendszertelen menstruációnak hosszú távon negatív hatásai lehetnek, ezért fontos foglalkozni vele. Ebben a bejegyzésben áttekintem, mi mindent érdemes tudni a témával kapcsolatban.   Mit jelent a vérzészavar? Normál esetben egy menstruációs ciklus hossza 28 nap, amelybe bele kell számítani a menstruációs vérzés 4-5 napját is. […]

Tovább

Október a mellrák elleni küzdelem hónapja

Magyarországon minden 9-10. nő betegszik meg élete folyamán mellrákban, derült ki az Országos Onkológiai Intézet felméréséből. Éppen ezért fontos beszélni a témáról, kiemelten a mellrák elleni küzdelem hónapjában, októberben. A betegség időben történő felismerés esetén, a modern kezelési módszereknek köszönhetően gyógyítható.   Mit érdemes tudni a mellrákról? A mellrák az emlő szöveteiből kiinduló rosszindulatú daganatos […]

Tovább